Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zaawansowana analiza widoczności
20-04-2012, 15:25,
#1
zaawansowana analiza widoczności
Witam.
Mam problem, nad którym się zastanawiam:
czy istnieje jakaś funkcja, która pozwoli na zrobienie analizy widoczności z danego punktu na cyfrowym modelu wysokościowym, która nie tylko przedstawiałaby wynik w postaci pól widocznych i niewidocznych, ale dodatkowo w tych polach wskazywałaby (jako wartość w komórkach rastra) na odchylenie w metrach od płaszczyzny patrzenia (czyli raster z informacją w komórkach jak głęboko pod, albo jak wysoko nad płaszczyzną obserwacji znajduje się powierzchnia terenu).

Chodzi o analizę urbanistyczną widoczności - wytyczyć pola, w których wysoka zabudowa nie zasłoni obszarów cennych krajobrazowo widzianych z różnych punktów obserwacyjnych.
20-04-2012, 17:40,
#2
RE: zaawansowana analiza widoczności
Witam

Możesz zrobić nowy raster z NMT w którym obliczysz różnicę terenu od punktu patrzenia: wartość_piksela-wysokość_obserwacji (r.mapcalc). W ten sposób ujemne wartości będą oznaczać że teren jest niżej, a dodatnie wyżej od punktu obserwacji. Później wystarczy przyciąć ten raster maską z analizy widoczności.

Pozdrawiam
20-04-2012, 23:26,
#3
RE: zaawansowana analiza widoczności
Zauważ, że w tym przypadku nie masz czegoś takiego jak "płaszczyzna patrzenia". Bo te "linie patrzenia" nie tworzą płaszczyzny.
Analizując nawet najprostszy przypadek - całkowicie płaski teren z obserwatorem 10 m nad powierzchnią terenu.
Jak rozumiem, chciałbyś mapę na której w miejscu obserwatora uzyskach wartość 10, a w miarę oddalania się coraz mniejsze wartości, które nie przesłonią tego co dalej. Ale tu jest pewna pułapka logiczna, bo nawet najmniejszy obiekt w dowolnym miejscu, przysłoni to co jest zaraz za nim.

Co możnaby policzyć? Obszary, które są niewidoczne. I dla tych obszarów wyznaczyć taką zabudowę, której nie będzie widać zza istniejących przeszkód. Jak? Nie tak prosto, ale dałoby się.
Robert Szczepanek
Zespół Rozwojowy QGIS


Skocz do: