Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zaawansowana analiza widoczności
20-04-2012, 03:25 PM
Post: #1
zaawansowana analiza widoczności
Witam.
Mam problem, nad którym się zastanawiam:
czy istnieje jakaś funkcja, która pozwoli na zrobienie analizy widoczności z danego punktu na cyfrowym modelu wysokościowym, która nie tylko przedstawiałaby wynik w postaci pól widocznych i niewidocznych, ale dodatkowo w tych polach wskazywałaby (jako wartość w komórkach rastra) na odchylenie w metrach od płaszczyzny patrzenia (czyli raster z informacją w komórkach jak głęboko pod, albo jak wysoko nad płaszczyzną obserwacji znajduje się powierzchnia terenu).

Chodzi o analizę urbanistyczną widoczności - wytyczyć pola, w których wysoka zabudowa nie zasłoni obszarów cennych krajobrazowo widzianych z różnych punktów obserwacyjnych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
20-04-2012, 05:40 PM
Post: #2
RE: zaawansowana analiza widoczności
Witam

Możesz zrobić nowy raster z NMT w którym obliczysz różnicę terenu od punktu patrzenia: wartość_piksela-wysokość_obserwacji (r.mapcalc). W ten sposób ujemne wartości będą oznaczać że teren jest niżej, a dodatnie wyżej od punktu obserwacji. Później wystarczy przyciąć ten raster maską z analizy widoczności.

Pozdrawiam
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
20-04-2012, 11:26 PM
Post: #3
RE: zaawansowana analiza widoczności
Zauważ, że w tym przypadku nie masz czegoś takiego jak "płaszczyzna patrzenia". Bo te "linie patrzenia" nie tworzą płaszczyzny.
Analizując nawet najprostszy przypadek - całkowicie płaski teren z obserwatorem 10 m nad powierzchnią terenu.
Jak rozumiem, chciałbyś mapę na której w miejscu obserwatora uzyskach wartość 10, a w miarę oddalania się coraz mniejsze wartości, które nie przesłonią tego co dalej. Ale tu jest pewna pułapka logiczna, bo nawet najmniejszy obiekt w dowolnym miejscu, przysłoni to co jest zaraz za nim.

Co możnaby policzyć? Obszary, które są niewidoczne. I dla tych obszarów wyznaczyć taką zabudowę, której nie będzie widać zza istniejących przeszkód. Jak? Nie tak prosto, ale dałoby się.

Robert Szczepanek
Zespół Rozwojowy QGIS
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 


Skocz do: