Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z wczytaniem rastra
20-10-2010, 11:05,
#1
Problem z wczytaniem rastra
Witam, na wstępie, jako że jestem tu nowy witam wszystkich serdecznieSmile Dotychczas korzystałem prawie wyłącznie z QGISa, ale chcę też trochę podziałać w GRASSie i tu pojawia się mój problem. Jako pierwszy temat chciałem dla swojej gminy wyznaczyć w GRASSIE zlewnie. Ściągnąłem punkty SRTM i stworzyłem na podstawie utworzonego z nich shape'a GRIDA. Później na podstawie shp z granicami gminy utworzyłem region w GRASSie. Poleceniem v.in.ogr.qgis wczytałem (bez problemu dodam) przykładowy wektor z drogami w gminie. Następnie przez r.in.gdal.qgis chciałem dodać swój GRID, ale tu zaczęły się problemy, mianowicie raster dodaje się i owszem, ale nie trzyma się w granicach regionu...Dodam, że cały projekt mam w układzie 92 (EPSG:2180), więc nie wiem czemu po imporcie raster ma zgoła inne współrzędne. Czy ktoś potrafi mi pomóc, na takim podstawowym poziomie pracy z GRASSem? Korzystam z niego przez wtyczkę w QGISIE, jeśli to ma jakieś znaczenie.
20-10-2010, 18:54, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2010, 18:55 {2} przez msieczka.)
#2
RE: Problem z wczytaniem rastra
Skąd wziąłeś SRTM? Oryginał, np. z USGS http://dds.cr.usgs.gov/srtm/version2_1/SRTM3/Eurasia/, jest w już postaci rastra w układzie ll/wgs84. Do osiągnięcia twojego celu można podejść na 3 sposoby:

1. Wczytać do lokacji ll/wgs84 za pomocą r.in.srtm lub r.in.gdal i przerobić do U92 r.proj (przygotowawszy wcześniej docelową lokację U92).

2. Przerobić do U92 gdalwarp poza GRASS, następnie wczytać do lokacji U92 za pomocą r.in.gdal.

3. Dla minimalizacji artefaktów podczas reprojekcji rastra (wskutek zmiany rozdzielczości i geometrii pomiędzy źródłowym a docelowym rastrem oraz różnych metod resamplingu), ja robię zwykle tak (szczególnie gdy chcę otrzymać zmienno-przecinkowy raster o rozdz. wyższej niż SRTMowe ~60/90 m):
a) wczytuję raster SRTM do lokacji ll/wgs84,
b) ustawiam na niego region (uwaga na rozdzielczość i granice regionu względem rastra, bo będą przesunięcia w następnym kroku),
c) robię z niego punktowy wektor 3d (r.to.vect -z),
d) v.proj powstały wektor przerabiam do lokacji U92,
e) interpoluję z tych punktów raster dla zadanej rodzielczości i regionu wybraną metodą (np. v.surf.rst, v.surf.bspline).
Maciej Sieczka
http://www.sieczka.org
10-11-2010, 10:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-11-2010, 10:28 {2} przez Odoakr.)
#3
RE: Problem z wczytaniem rastra
Rozumiem, że wynikiem takiej operacji jest bardziej "wygładzony" raster, Nie odbywa się to kosztem jakości? czy porównywałeś granice zlewni surowego rastra i rastra re-interpolowanego?

Poza tym proponuję używać DEM lepszej jakości np ASTER DEM - też darmowy 30-metrowy.
http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/
10-11-2010, 20:03,
#4
RE: Problem z wczytaniem rastra
(10-11-2010, 10:25)Odoakr napisał(a): Rozumiem, że wynikiem takiej operacji jest bardziej "wygładzony" raster, Nie odbywa się to kosztem jakości?

Jaką operację masz konkretnie na myśli?

(10-11-2010, 10:25)Odoakr napisał(a): Poza tym proponuję używać DEM lepszej jakości np ASTER DEM - też darmowy 30-metrowy. http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/

ASTER DEM ma lepszą rozdzielczość. Ale gorszą dokładność pionową oraz poziomą i często dużo dziur. Powstaje przez autokorelację zobrazowań stereo. Każda scena jest wykonana z reguły oddzielnie. W przypadku relative ASTER DEM należy go samodzielnie zrektyfikować do rzeczywistego położenia. Sklejanie sąsiadujących ASTER DEMów ujawnia jak bardzo różnią się wyniki autokorelacji w sąsiadujących scenach ("uskoki" na liniach łączenia). I ma dość faszystkowską licencję na dokładkę.
Maciej Sieczka
http://www.sieczka.org


Skocz do: